fbpx
FESTIVAL PAAX GNP

Program

June 26th

 

 

 

 

OPENING GALA GNP 

SPIRIT OF FIRE

Salón Diego / 20:00 

Manuel De Falla 

The Three-Cornered Hat, Suite n°. 2

Joaquín Rodrigo 

Concierto de Aranjuez for guitar

Arturo Márquez 

Concierto de Otoño for trumpet

Igor Stravinsky

The Firebird Suite (1945 version)

 

The Impossible Orchestra

Alondra de la Parra, conductor 

Thibaut Garcia, guitar

Pacho Flores, trumpet

June 27th

 

 

 

 

SYMPHONIC CONCERT

FROM DARKNESS TO

LIGHT

Salón Diego / 18:00 

Wolfgang Amadeus Mozart 

Overture from The Magic Flute

Max Bruch

Kol Nidrei Op. 47 for violoncello and orchestra (arr. for viola)

Max Bruch

Double concerto for clarinet and viola in E minor, Op. 88e

Johannes Brahms

Symphony No. 1 in C minor, Op. 68

The Impossible Orchestra

Alondra de la Parra, conductor 

Sara Ferrández, viola

Sacha Rattle, clarinet

DARKSIDE

Plural – Latin Jazz

Gonzalo Grau & guests

Foro / 22:00

June 28th

 

 

 

 

CHAMBER MUSIC

CHAMBER MUSIC

CONCERT

Salón Diego / 18:00 

Zoltán Kodály

Sonata for Solo Violoncello, Op. 8  I. Allegro maestoso ma appassionato

François Devienne

Trio in Bb, Op. 61 n°. 5 for Flute, Clarinet and Bassoon

Francis Poulenc

Sextet for Piano and Wind Quintet, Op.100

Franz Schubert

Quinteto para piano y cuarteto de cuerdas en La mayor, D.667 “La trucha”

Chamber ensembles from The Impossible Orchestra

Piano: Lilit Grigoryan; Violín: Guy Braunstein; Viola: Sara Ferrandez; Violoncello: Lydia Shelley; Contrabajo: Phoebe Russel; Flauta: Gili Schwarzman; Oboe: Tamar Inbar
Clarinete: Raphael Schenkel; Sacha Rattle; Fagot: Mor Biron; Corno Francés: Anais Romero

 

DARKSIDE 

MUSETTE SANS FRONTIÈRES

Félicien Brut & guests

Foro / 22:00

June 29th

 

 

 

 

 

SYMPHONIC CONCERT

TERRITORIES

Salón Diego / 18:00

Gabriela Ortiz 

Téenek – Invenciones de territorio

Gioachino Rossini

Concerto for bassoon

Avner Dorman

Concerto for mandolin and string ensemble

Dmitri Shostakóvich 

Symphony No. 5  in D minor, Op.47

The Impossible Orchestra

Alondra de la Parra, conductor 

Avi Avital, mandolin

DARKSIDE

LATIN ECOS

Pacho Flores & guests

Foro / 22:00

 

June 30th

BALLET GALA

WHEELDON´S WORLD

Salón Diego / 18:00 

The Sleeping Beauty

Pas de deux

Choreography by Marius Petipa

Music by Piotr I. Tchaikovsky: The Sleeping Beauty, Op. 66, Act III, Aurora’s Wedding

 

This Bitter Earth 

Choreography by Christopher Wheeldon

Music by Max Richter and Clyde Otis

 

Adagio for Strings

Choreography by Justin Peck

Music by Samuel Barber: Adagio for Strings

 

Mercurial Manœuvres

Pas de deux

Choreography by Christopher Wheeldon

Music by Dmitri Shostakovich: Concerto No.1 for piano, trumpet and string ensemble, Op. 35, II.Lento

 

Don Quixote

Pas de Deux

Choreography by Christopher Wheeldon based on the original by Marius Petipa

Music by Ludwig Minkus: Don Quixote, Act III

 

Carousel

Pas de deux

Choreography by Christopher Wheeldon 

Music by Richard Rodgers, orch. by William David Brohn: Carousel 

 

Acts 9:18

Choreography by Paul McGill – World Premiere

Music by Serge Rachmaninov: Piano concerto n.° 2 in C minor, II. Adagio Sostenuto 

 

Giselle

Pas de Deux

Choreography by Christopher Wheeldon based on the original by Marius Petipa

Music by Adolf Adam: Giselle 

 

Cinderella

Pas de Deux

Choreography by Christopher Wheeldon 

Music by Sergei Prokofiev: Cinderella, Op. 87,  Act II n.° 36  Duet of the Prince and Cinderella

 

Pandemic Bolero 

Choreography by Christopher Wheeldon

Music by  Maurice Ravel: Bolero

 

 

The Impossible Orchestra

Alondra de la Parra, conductor

Christopher Wheeldon, choreographer in residency

Soloists:Lauren Lovette, Sara Mearns, Marianela Núñez, Anna Tsygankova, Madison Young,  William Bracewell, Robbie Fairchild, Jakob Feyferlik, Giorgi Potskhishvili e Ben Rudisin

 

DARKSIDE

AVI AVITAL & FRIENDS  

Avi Avital & guests

Foro / 22:00 

 

 

July 1st

PIANO RECITAL

CANDLEPAAX WITH

THOMAS ENHCO

Thomas Enhco

 18:00 

 

DARKSIDE

LAFOURCADE´S MUSICAL WORLD

Natalia Lafourcade

Foro / 22:00

July 2nd

 

 

 

 

CHAMBER MUSIC

CHAMBER MUSIC

CONCERT

Chamber ensembles from The Impossible Orchestra

Salón Diego / 18:00 

Giacomo Puccini 

Crisantemi for string quartet

 

Javier Álvarez

Metro Chabacano for string quartet

 

Ludwig van Beethoven

Serenade for flute, violin, viola in D major, Op. 25

 

Richard Strauss, arr. Guy Braunstein

Le Bourgeois Gentilhomme op. 60 

Violins: Guy Braunstein, Massimo Spadano; Viola: Ismel Campos; Violoncello: Michal Korman; Double Bass: Edicson Ruiz; Flute: Gili Schwarzman; Clarinete: Raphael Schenkel; Bassoon: Mor Biron; French Horn: Patrick Peignier

 

Chamber ensembles from The Impossible Orchestra

Violins: Julia Becker, Guy Braunstein, Massimo Spadano, Shari Mason, Orieta Dado; Viola: Karen Forster, Ismel Campos; Violoncello: Rolando Fernandez, Michal Korman; Double Bass: Edicson Ruiz; Flutes: Gili Schwarzman; Matvey Demin; Clarinet: Raphael Schenkel; Bassoon: Mor Biron; French Horn: Patrick Peignier

 

DARKSIDE

NUEVO TANGO

QUINTET: TRIBUTE TO

PIAZZOLLA 

Foro / 22:00

Thomas Enhco, Félicien Brut, Jordan Victoria
Thibaut García, Edouard Macarez

July 3rd

 

 

 

 

SYMPHONIC CONCERT

IRREVERENT GENIUSES

Salón Diego / 18:00 

Leonard Bernstein 

Symphonic Dances from West Side Story